Wraca moda na żaluzje

Większości z nas żaluzje cały czas jeszcze nie za dobrze się kojarzą. Związane jest to głównie z faktem, że żaluzje są w dużej mierze reliktem minionej epoki, kiedy rolety nie były dostępne, a i wśród żaluzji wybór był raczej mało interesujący.

Mieliśmy do czynienia z bardzo prostymi konstrukcjami wykonanymi z aluminium, które faktycznie całkiem nieźle blokowały dostęp do pomieszczenia nadmiernych ilości światła, ale było to w zasadzie wszystko, co takie żaluzje mogły nam oferować. Co gorsze, używane były tak długo, aż się nie popsuły, przez co na pewno nie mogły na nikim zrobić wrażenia. Współczesne żaluzje to już jednak zdecydowanie nie to samo. Okazuje się, że bardzo często sięgają po nie światowi designerzy i za ich pomocą zupełnie zmieniają wygląd okna i tym samym całego pomieszczenia. Można za ich sprawą zdynamizować aranżację wnętrza przekształcając okna w minimalistyczne elementy dekoracyjne, ale można też znacznie ogrzać wnętrze i sprawić, że będzie znacznie bardziej przytulne. Nie brakuje oczywiście nowatorskich i nietuzinkowych rozwiązań na tym polu. Bawić się można z kolorami i formami, a manipulowanie szerokością żaluzji daje wyjątkowo inspirujące efekty. 

Rodzaje żaluzji. Najpopularniejsze są oczywiście żaluzje poziome, ale nie jest to jedyna dostępna opcja. W przypadku dużych okien zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie żaluzji pionowych, a kiedy chce się pokryć naprawdę dużą przestrzeń i zrobić to dokładnie, trzeba pomyśleć o rozwiązaniach panelowych. Mają one też bardzo duży wpływ na aranżację pomieszczenia

Z czego wykonywane są żaluzje? Materiały. Jednym z najważniejszych pól, na których zaszła rewolucja w żaluzjach, jest niewątpliwie wybór dostępnych materiałów. Można dzisiaj przebierać spośród ciekawych tkanin, drewna wysokiej jakości, kilku rodzajów metalu, a nawet skóry czy tworzyw sztucznych. Zwłaszcza tworzywa sztuczne są interesujące, ponieważ żaluzje z nich wykonane mogą być półprzezroczyste zapewniające efekty podobne do szkła. Do tego można dodać jeszcze najróżniejsze faktury i wykończenia, na przykład połączenie brokatu z kryształami, dzięki czemu efekt końcowy będzie niepowtarzalny.