Zobacz również

Montaż żaluzji i rolet

Jeśli chcemy montować żaluzje albo rolety to na początek trzeba wykonać bardzo dokładne pomiary. Wybór modeli gotowych jest oczywiście obecnie bardzo duży i tym samym każdy może szukać dla siebie tego typu propozycji.

Niektóre produkty są dodatkowo tak przygotowywane, że jeśli pojawia się konieczność dopasowania indywidualnego to można je skrócić czy zwęzić. Jest to więc praktyczne i wygodne. Jeśli rozpoczynamy montaż to używać powinniśmy wyłącznie dopasowanych do ościeżnicy i rodzaju podłoża, do którego będzie mocowana żaluzja czy roleta. Należy wybrać takie miejsce montażu, które zagwarantuje nam możliwość swobodnego otwierania i zamykania okna.

Rozłożone żaluzje nie powinny blokować dostępu do klamki, nie mogą zasłaniać grzejnika. Roleta musi się rozpościerać równomiernie po obu stronach okna. Zaczynamy montaż od wyznaczenia miejsca, gdzie znajdzie się pierwszy wspornik. Następnie wiercimy otwór i umieszczamy kolek, by wspornik zamontować. Gdy mamy już zamontowany pierwszy wspornik można używając poziomicy przygotować symetrycznie drugi wspornik.

W przypadku szerokich żaluzji będzie można także wprowadzić pośrodku drugi wspornik. Takie dodatkowe wsporniki mogą wpływać na stabilność przygotowanej instalacji. Jeśli mamy gotowe wsporniki to możliwy będzie montaż żaluzji na wspornikach przy zastosowaniu uchwytów mocujących. Montując żaluzje w oknach można unikać wiercenia, jeśli wybierze się przedłużone wsporniki, które umożliwią nam montaż poza oknem. Jeśli wybraliśmy produkt gotowy i chcemy go indywidualnie dopasować do swojego okna to konieczne będzie jego stosowne przycinanie. Tutaj złożoną żaluzję kładziemy płasko i na podstawie wcześniej wykonanych pomiarów dokonamy przycięcia szyny.

poprawny montaż rolet i żaluzji Następnie skracamy lamelki, oczywiście zachowując symetryczne zwężenie po obu stronach. Zwracać trzeba uwagę na maksymalne zwężenie jakie dopuszczalne będzie przez producenta. Jeśli chcemy wykonać skracanie żaluzji będzie trzeba rozplątać umiejscowione na żaluzjach sznurki, dzięki czemu usunąć będzie można te lamelki, które nie są już potrzebne. Potem skracamy odpowiednio wspomniane sznurki i na nowo zabezpieczamy żaluzje, by się nie rozpadły po założeniu. Warto więc zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ jeśli nawet pojawi się konieczność skracania to nie będzie to nic trudnego.