Przegląd markiz i ich możliwości

Słońce potrafi skutecznie uprzykrzać nam wypoczynek na balkonie lub tarasie. Na szczęście, nie musimy z niego rezygnować. Rozwiązaniem problemu mogą być markizy, jeśli bowiem dokonamy ich właściwego wyboru, z pewnością szybko zapomnimy o upale i zyskamy szansę na to, aby bez ograniczeń korzystać ze świeżego powietrza.

Oczywiście, same markizy różnią się między sobą, możemy więc mówić o co najmniej trzech ich rodzajach.

Na pierwszy plan wysuwają się markizy balkonowe, które można stosować również w odniesieniu do silnie nasłonecznionych okien, a nawet małych tarasów.

Kolejnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę są markizy tarasowe różniące się od balkonowych tym, że charakterystyczne są dla nich większe rozmiary. Stosuje się je przede wszystkim do osłaniania dużych tarasów, choć nie powinna zaskoczyć nas również ich obecność w ogródkach letnich. Charakterystyczne są dla nich między innymi ramiona, które składa się przegubowo, nie bez znaczenia jest jednak również to, że ich poszycie jest wykonane z impregnowanego materiału, co staje się gwarantem większej niż zazwyczaj trwałości.

Ostatnim typem markiz, na który warto zwrócić uwagę są tak zwane markizy koszowe. Dość łatwo je wyróżnić na tle innych rozwiązań, charakterystyczny jest dla nich bowiem półokrągły kształt. Typowe jest dla nich również to, że stosuje się je do ozdabiania okien, witryn, a przede wszystkim – wejść prowadzących do lokali użytkowych.

Miłośnicy rynkowych nowości z pewnością zainteresują się tym, że od niedawna w sprzedaży dostępne są rozwiązania, dla których charakterystyczny jest dwustopniowy kąt nachylenia. Do tej pory były to produkty niedostępne w Polsce, teraz zaś można mówić o nich jako o rozwiązaniu, które sprawdza się znakomicie jako osłona przed blaskiem zarówno wschodzącego, jak i zachodzącego słońca.

funkcje markiz Mówiąc o różnicach, które są charakterystyczne dla markiz, nie możemy zapominać również o tym, że mogą się one odnosić także do sposobu, w jaki się je zwija. Dość często mamy więc do czynienia z rozwiązaniami, które są chowane całkowicie w jednej kasecie, nie brakuje jednak i takich, które chowa się wyłącznie częściowo. Jeśli zastanawiamy się nad najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na wybór osłony, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko kolor, ale i materiał. Markiza jest rozwiązaniem, po którym spodziewany się, że będzie nam służył przez lata, trudno więc dziwić się, że dla materiału charakterystyczna powinna być maksymalnie wysoka jakość. Tkanina musi być odporna nie tylko na plamienie, ale również na przypadkowe rozdarcia i zanieczyszczenia powietrza. Wymaga się też od niej, aby maksymalnie skutecznie odbijała szkodliwe promieniowanie UV. Markizę najczęściej rozwija się i zwija za pomocą taśmy, wśród rozwiązań alternatywnych można jednak wymienić również korbę ręczną, a nawet elektryczny silniczek.