Meble drewniane to opłacalny zakup?

W dzisiejszych czasach wszystko wydaje się być rozmienione na drobne. Nasze wysiłki przynoszą gorsze efekty, a kupowane przez nas rzeczy udają coś solidnego, ale w rzeczywistości są to tylko tańsze zamienniki porządnych produktów. Jednym z przykładów takiej patologii są meble. Kupujemy możliwie tanie meble i okazuje się, że wykonane są ze sklejki lub z płyt wiórowych MDF. Od zawsze wykorzystywaliśmy drewno. Dlaczego już tego nie robimy? Na szczęście, robimy to cały czas, ale fakt faktem, że czasami trzeba trochę poszukać, by kupić dla siebie dobre, eleganckie i wytrzymałe meble drewniane.

Dlaczego meble z naturalnego drewna?

Można wyjść z założenia, że drewno w meblach to tylko chwyt marketingowy jakich wiele, ale w tym wypadku mamy do czynienia z jak najbardziej realnymi różnicami w użyteczności. Meble drewniane wcale nie muszą być jakoś specjalnie drogie, a dzięki postawieniu na ten właśnie materiał uzyskujemy produkt na lata. Trzeba wiedzieć, że meble drewniane, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednią pielęgnację, zostaną nami na długie lata i nie będzie z nimi żadnych problemów. Meble ze sklejki bardzo łatwo można uszkodzić mechanicznie, a do tego się rozklejają. Meble drewniane są wolne od takich problemów i raz na jakiś czas przyda się im jedynie odrobina lakieru. Nawet jeśli mebel drewniany jest droższy, będziemy go dalej mieli i się nim cieszyli, kiedy sąsiad wymieni po raz trzeci swoje meble ze sklejki.

Warto jest też podkreślać, że meble drewniane to produkt w pełni naturalny i to też nie jest slogan marketingowy. Wykonane z drewna meble są dla człowieka przyjemniejsze, co ma duże znaczenie w szczególności w przypadku dzieci, które takie rzeczy odczuwają najmocniej Do drewna nie przyciągają się też cząsteczki kurzu i na pewno docenią to mali alergicy oraz ich rodzice.

Kolejna sprawa to dobre dopasowanie mebli drewnianych do praktycznie każdego wnętrza. Nie jest to najmniejszym problemem, ponieważ drewno bardzo lubią wszystkie klasyczne style aranżacji, jak również style nowoczesne. Można je dowolnie obrabiać, a do tego mamy jeszcze możliwość korzystania z ogromnej gamy najróżniejszych rodzajów drewna. Niektóre surowce znacznie lepiej sprawdzają się jako lekkie i proste konstrukcje, inne są dobrym rozwiązaniem w przypadku budowania mebli dużych i solidnych, a na przykład sosna czy buk są idealne do tworzenia mebli bogato zdobionych. Wszystkie te zalety mebli drewnianych nie są bynajmniej przereklamowane. Drewno jest podstawowym materiałem do produkcji mebli od tysiącleci i nie jest to bynajmniej właściwość jednego czy dwóch regionów geograficznych. Na drewnie poznał się cały świat i cały czas jest wykorzystywane jako podstawowy surowiec do produkcji mebli, chociaż niestety często staramy szukać się niższych kosztów.

Jeśli chodzi o opłacalność, jaką zapewnić nam mogą meble drewniane, w zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać. Mebel drewniany to mebel wysokiej jakości, który jest naturalny w dotyku i nie powoduje problemów dla alergików. Jest po prostu przyjemny, a do tego jest wytrzymały i na pewno w krótkim czasie nie będziemy mieli potrzeby jego wymienienia. Czy warto jest zatem stawiać na meble drewniane? Parafrazując klasyka, nie zawsze się opłaca, ale zawsze warto, a w tym jednym przypadku i się opłaca, i jest warto. Takiej okazji nie powinno się łatwo przepuszczać.