Ekogroszek kontra pellet – co jest dla nas korzystniejsze?

pellet czy ekogroszek

Jest wiele opinii na temat tego czy lepszy będzie pellet czy może ekogroszek. Ile użytkowników tyle opinii na ten temat. Od kilku lat prowadzone są spory, co będzie lepsze i nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Ekogroszek wydaje się bardziej wydajny i kaloryczny jednak nie będzie łatwo utrzymywać czystości. Natomiast pellet jest ceniony dlatego, że ma charakter ekologiczny, jednak koszty z nim związane odstraszają klientów. Wybór nie będzie łatwy i jednoznaczny, a tak naprawdę decyzję trzeba podjąć wcześnie, ponieważ w momencie, gdy wybiera się kocioł grzewczy, który musi być przygotowany pod jedno z tych rozwiązań. W codziennym użytkowaniu najczęściej zależy nam na tym, by koszt zakupu był jak najniższy a paliwo również łatwo dostępne, wtedy będzie spełniać nasze oczekiwania. warto jednak nieco szerzej spojrzeć na tą kwestię i oba surowce, jakie mogą być wykorzystywane i cieszą się sporym zainteresowaniem. 

Ekspert portalu rekomenduje: Eva Calor - producent pieców na pellet

Pellet jest to naturalny produkt, który stworzony został z wiór oraz trocin drewnianych, łusek słonecznika i słomy. Sprzedaje się go w szczelnych foliowych workach w formie niewielkiego grantulatu. Ważne będzie jego przechowywanie w suchym miejscu. Natomiast ekogroszek to produkt, który jest przygotowany z węgla kamiennego i sprzedawany luzem albo w workach. Ma wysoką kaloryczność i niską zawartość siarki. Składowany na hałdach, jednak może mieć większą wilgotność i będzie tracił kaloryczność a więc zawartość wody, która musi być do odparowania będzie większa, a to może powodować w podajnikach i zasobnikach rdzę. 

piecyki pelletowe

Jeśli chodzi o ochronę środowiska oraz ekologię bez wątpienia wygrywa pellet, jest to produkt w pełni naturalny, który wykonany będzie z odnawialnej biomasy i spalanie nie będzie powodować pojawienia się dużej ilości dwutlenku węgla. Spalanie ekogroszku natomiast powoduje pojawienie się dużej ilości dwutlenku węgla, do tego siarki i popiołów. Dostępne są w niektórych miejscach odmiany ekogroszku, które są oznaczone jako takie bezpieczne dla środowiska, które mają oddawać do atmosfery mniej spalin. 

Wśród ekologicznych aspektów pellet ma jeszcze jedną przewagę, jego  spalanie nie będzie powodować dużej ilości popiołu a ten może być wykorzystywany jako naturalny nawóz. Jeśli chodzi o ekogroszek nie będzie można tego zrobić. Tam gdzie będzie się stosować ekogroszek trudno będzie utrzymywać czystość, ponieważ pył unosi się w pomieszczeniu i będzie się również osadzał na ścianach i we wszelkiego rodzaju zagłębieniach. Dodatkowo tworzy się duża ilość popiołu, który będzie nasz zmuszał do czyszczenia podajnika oraz pieca. Jeśli stosuje się pellet w czasie załadunku również unosi się trochę kurzu drzewnego, ale będzie go zdecydowanie mniej. Ekogroszek miał do tej pory jedną wielką przewagę, a więc to, że cena była niższa niż pelletu, ale okazuje się, że i w tym zakresie jest pewna zmiana, cena zaczyna bowiem powoli spadać. Można więc oczekiwać, że to będzie się powoli wyrównywać i pellet cenowo też może stać się atrakcyjny.